B2B_marketing_tips

Arama kriterlerinin önemi,internetin doğduğu anda ortaya çıktı. Günümüzde, Google günde ortalama 3,5 milyardan fazla arama alıyor ve% 46'sı yerel bilgi arıyor. Bir Google çalışmasına göre, akıllı telefonlarında yerel arama yapan tüketicilerin % 72'sinin bulundukları yerin beş mil yakınında bir işletmeyi ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu, yerel aramanın, insanların yakınındaki şeyleri bulmasına yardımcı olmayı amaçladığını ortaya koyuyor.

Lokasyon bazlı aramalar, spesifik aramalar olduğu ve işletme sayfalarına yönlendirmede arama motoru veritabanını kullandığından, bu noktada diğer aramalardan ayrışır ve benzersizdir.

Sizlerle B2B pazarlamalarında etkili 3 methodu paylaşmak isteriz:

Yerel Özel İçerik

Tüketiciler sadece çevrimiçi olarak ürün ve hizmetleri aramakla kalmaz, aynı zamanda işletmeleri de arar. Bir şirketin çalışanları için 100 bilgisayar satın alması gerekiyorsa, birisini büyük bir teknoloji mağazasına göndermez. Muhtemelen çevrimiçi olarak bilgisayar tedarikçilerini arayacak ve satın alma işlemini dijital olarak başlatacaktır.

İşletmenizin diğer işletmelerin çevrimiçi yerel aramalarında görünmesini sağlamanın en iyi yollarından biri, özellikle kendi alanıyla ilgili konuları kapsayan bloglar şeklinde yerel içerikler üretmektir.

Örnek olarak; ekibimiz, aramayı gerçekleştiren işletmeyi kendi topluluğumuza çekmek için SEO tekniklerini kullanarak, ilgili aramalara ilişikin sektör/konu özelinde anahtar kelimeleri içeren blog yazıları ile içerik üretir. İhtiyacı karşılayacak olan anahtar kelime öbekleri ile ilgili çeşitlilik, arama sonuçlarında müşterilerimize sunduğumuz tatmin edici yanıtlar ve/veya doğru cevaplarla kurulan güven ilişkisi, karar aşamasındaki süreçleri firmamız adına olumlu yönde etkileyecektir.

2019 B2B Tüketici Anket Raporu ‘na göre, tüketicilerin % 97'sinin B2B web sitelerinin "doğrudan şirketleriyle ilgili alakalı içeriğe sahip olmalarının" önemli olduğunu, % 96'sı da kendi endüstrisinin ihtiyaçlarına ve alanında uzmanlık gösteren B2B web siteleri ile doğrudan iletişime geçmenin önemli olduğunu belirtiyor.

Ücretli Reklamlar

En etkili reklamcılık yöntemlerinden biri olarak kabul edilen tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, yalnızca B2C pazarlaması için değil, aynı zamanda B2B endüstrisi için de en önemli unsurların başında geliyor.  Alıcıların % 71'i ihtiyaç duydukları satın alımları ararken arama motorlarıyla başlıyorlar.

Buna ek olarak, aynı 2019 B2B Tüketici Anket Raporu, alıcıların % 68'inin araştırma sürecinde seçtikleri sağlayıcıların reklamlarını fark ettiğini ve % 37'sinin bu reklamların şirket hakkındaki görüşlerini olumlu etkilediğini belirtiyor. Bunun üzerine, ankete katılanların % 73'ü satın alımlarını araştırmak ve değerlendirmek için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Bu, reklamların genellikle alıcıların işletmelerle etkileşime girdiği birincil yöntem olduğu düşünüldüğünde değeri daha da iyi anlaşılmaktadır.

Birçok B2B pazarlamacısının sorduğu bir sonraki soru: PPC özellikle yerel arama açısından SEO'yu gerçekten etkiliyor mu?

Kısa cevap: SEO çalışmaları ile eşleştirildiğinde, evet.

Bir PPC reklamı yayınladığınızda, reklam, arama sonucunun üstünde görünür. Bir alıcı, yalnızca web sitenizi veya bloglarınızdan birini aşağıdaki organik listelerde görünmesi için reklamı görebilir ve kaydırmaya devam edebilir. Bu, etkileşimini iki katına çıkarır ve bu nedenle birisinin listelerinizden birini tıklama şansını artırır. Ayrıca işletmeniz, arama sonucu listelerinde (reklam+organik sonuçlar) birden çok kez gösterildiğinde, kitlenizde saygın bir işletme olduğunuz ve güvenilir ürün veya hizmetler sunduğunuzu izlenimi bırakır.

PPC ayrıca hangi SEO anahtar kelimelerinin en fazla trafik çektiğini görmek için en hızlı yollarından biridir. Kitleniz üzerinde etkili olan belirli bir anahtar kelime kümesi keşfederseniz, bu anahtar kelimeleri derhal içeriğinize dahil edebilirsiniz.

Son olarak, PPC kampanyanız 7/24 çalışarak, büyük miktarda para ve zaman harcamak yerine, işletmenizin ürün veya hizmetlerini arayan diğer işletmelere ulaşabilmenizi sağlar.

Sosyal Paylaşım

Bir B2B kuruluşu olarak, bireylerin/işletmelerin yaptığı yerel aramalarda, düzenli sosyal sinyaller göndermenin Google sıralamanızı etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Google'ın işletmeleri sıralamak için doğrudan sosyal sinyallere güvenmediği doğru olsa da, sosyal medya etkinliğiniz, işletmenizin ne kadar üst sıralarda yer alacağı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir;

Ayrıca, sosyal medya incelemeleri, alıcıların bir işletme hakkında bilgi aramasının en iyi yollarından biridir. Konusunda yetkin ve etkileşimi yüksek paylaşımların sonucu olarak; Google, işletmenizi aramalarda daha yüksek sıralayabilir. Nasıl?

Kitleniz için yararlı veya heyecan verici yayınlar yayınladığınızda, bunları paylaşmaları daha olasıdır. Yayınlarınız ne kadar fazla farklı kullanıcı tarafından paylaşılırsa, bireylerin web sitenizi ziyaret etme şansı o kadar artar ve Google algoritması işletmenizin popüler olduğunu gördüğünden, işletmenizi sıralamada yükselterek yanıt verir.

Yerel SEO Gitmenin Yolu

İşletmelerin, ihtiyaçlarını karşılamak için ürün ve hizmetlere yönelik yerel çözümler aradıkları aşikar. Tek soru şudur: B2B işletmeniz, bu gizli fırsatı en üst düzeye çıkartmaya hazır mı?

Bloglama, PPC reklamları ve sosyal medyadaki SEO girişimleriyle eşleştirilen yerel arama stratejinizin, potansiyel müşterilerinizin sayısı üzerinde, derin etkileri ve çabalarınız için daha fazla yatırım getirisi oluşturabilir.

HIZLI - KOLAY - GÜVENİLİR - SÜRDÜRÜLEBİLİR - HATASIZ


Go To Top